Gizli tanık konuştu, hain suikastın detayları ortaya çıktı

Bismil İlçesinde 5 Nisan 2016 günü PKK’lı teröristlerce içinde bulunduğu araca düzenlenen suikastta şehit edilen Uzman Çavuş Muhammet Sait Çelik’in öldürülmesiyle ilgili olayın faili oldukları belirlenen ikisi kardeş üç sanık hakkında silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan dava açıldı.

Diyarbakır Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık O.O’nın uzman çavuşun şehit edildiği suikast eyleminde yer aldıktan sonra İ.A ile F.A adlı terör örgütüne milislik yapan kişilerin evinde gizlendiği belirtildi.

F.A adlı kadının yine terör örgütü içinde faaliyet yürüten bir teröristin cinsel saldırısına maruz kaldığı ve evine getirilen silahlar ve evde gizlenen terör örgütü elemanlarınca, “Eğer konuşursan karşında bizi bulursun” şeklinde tehdit edildiği bildirildi.

F.A’nın da evine getirilen silahları gizlediği belirtilen iddianamede, geriye dönük HTS kayıtları incelendiğinde olaya karıştığı belirlenen teröristlerin sanıklara ait aynı evin bulunduğu baz istasyonundan sinyal aldığı ifade edildi.

“EVE GELDİLER ELBİSELERİNİ YAKTILAR”

Hain suikastla ilgili ifadesi alınan ve can güvenliği nedeniyle kimliği saklı tutulan gizli tanık ifadesinde şunları söyledi:

“Evinden çıkarak karakola giden uzman çavuşu O.O B.Y şehit etti. Akşama kadar arazide saklandıktan sonra İ.A adlı milisin evine geldiler.

Elbiselerini değiştirip silahları bu kişiye teslim edip yemek yedikten sonra çıkıp gittiler. İ.A bu kişinin uzman çavuşu şehit ettiğini biliyordu, bilerek evinde gizledi. Suikast sırasında üzerlerinde olan elbiseleri İ.A yakarak ele geçmesine engel oldu.

Olayda kullanılan bir kalaşnikof tüfek ile bir tabancayı da yine evinde sakladı. Suikasta katılan teröristler de evin yatak odasında yorgan ve döşeklerin bulunduğu yerin arkasında bir gün boyunca gizlendiler. Yemek ve temizlik işlerini de İ.A’nın kız kardeşi F.A yapıyordu”

ÜÇ SANIK DA FAİL

İddianamede, üç sanığın da olay yerinden toplanan deliller, telefon baz bilgileri, HTS kayıtları ve gizli tanık ifadeleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde suikastın faili olan teröristleri gizleyerek silahlı terör örgütü üyesi olmak sutçundan cezalandırılmaları istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x