Kahire’deki ateşkes görüşmeleri sona erdi: ‘Refah’a saldırılar sürecek’

Mısır’ın başkenti Kahire’de Hamas, İsrail, ABD, Mısır ve Katar’dan heyetlerin Gazze’de ateşkes ve rehine takası anlaşmasına varılabilmesi için yaptığı görüşmeler sona erdi. Görüşmelerden herhangi bir ateşkes ya da rehine takası anlaşması çıkmadı.

İsrailli üst düzey bir yetkili, perşembe geç saatlerde Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Gazze’deki saldırılara son verilmesi için Kahire’de yapılan görüşmelerin son turunun gerçekleştirildiğini, İsrail’in Refah ve Gazze Şeridi’nin diğer bölgelerindeki ‘operasyonlarını’ sürdüreceğini bildirdi. Yetkili, arabuluculara Hamas’ın rehine takası ile ilgili sunduğu teklife ilişkin çekincelerini ilettiği bilgisini de verdi.

‘İLERLEME KAYDEDİLDİ AMA ANLAŞMAYA VARILAMADI’

Heyetler, Gazze’de ateşkes sağlanması ve rehine takası anlaşmasına varılması için Kahire’de salı gününden bu yana görüşmeler yapıyordu. İki Mısırlı güvenlik kaynağına göre, Kahire’deki görüşmelerde ilerleme kaydedilse de herhangi bir anlaşmaya varılamadı.

Hamas Siyasi Bürosu’ndan İzzet er-Rişk, Hamas heyetinin Kahire’den ayrıldığını teyit ederek, arabulucuların ateşkes teklifini kabul ettiklerini bir kez daha dile getirdi.

Hamas, anlaşmaya varılamaması konusunda İsrail’i suçlarken, Hamas’ın El Aksa Televizyonu’nun Telegram kanalında, Hamas’ın kabul ettiği teklifin ötesinde herhangi bir tavizde bulunmayacağı ifade edildi. İsrail ise Gazze’de ateşkese açık olduğunu söylese de savaşa tamamen son verilmesi taleplerini reddediyor.

İSRAİL’DEN REFAH’A SALDIRI: EN AZ 15 ÖLÜ

Öte yandan, İsrail de tahliye emri verdiği ve kara harekatı başlattığı güneydeki Refah kentinin doğusuna saldırmaya devam ediyor. Bölgede yaşayanlar ve sağlık çalışanları, Brezilya Mahallesi’ndeki bir caminin yakınlarında İsrail’in düzenlediği saldırıda en az üç kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Olay yerinden paylaşılan görüntülerde de minarenin enkaz halinde olduğu, iki cansız bedenin battaniyelere sarıldığı görüldü.

Refah’ın Sabra Mahallesi’ndeki iki eve İsrail’in düzenlediği hava saldırısında ise aralarında kadın ve çocukların da olduğu en az 12 kişi yaşamını yitirdi.

BM: 100 BİNİ AŞKIN KİŞİ REFAH’TAN AYRILDI

Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin verdiği bilgiye göre, İsrail’in saldırılarının şiddetlenmesinin ardından 100 bini aşkın kişi Refah’tan ayrıldı. Refah’ta İsrail’in saldırıları sebebiyle Gazze’nin diğer bölgelerinden zorla yerinden edilmiş 1 milyonu aşkın kişi kalıyordu. Yetkililer, şehirden zorla göç edecek kişi sayısının artmasını beklediklerini söyledi.

Refah’taki bir BM yetkilisi, durumu şu sözlerle anlattı: “Çok fazla korku ve endişe var. Yollar, arabalar, eşek arabaları, el arabaları, pikap kamyonları ve yürüyen insanlarla dolu. Bazıları halihazırda birden fazla kez yerinden edilmiş ve yanlarında sığınmak için malzeme götürmeye çalışıyorlar – ki bu kolay değil. Diğerleri ise ilk defa gidiyor.”

Yetkilinin paylaştığı bilgilere göre, birkaç gün içinde Refah’tan yaklaşık 300 bin kişinin ayrılması bekleniyor: “Sorun şu ki burada bu kadar fazla sayıda insanın gidebileceği güvenli ve yaşam için gerekli olan temel malzemelerin olduğu hiçbir yer yok.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x