Mega Polietilen işçileri iş bıraktı: Maaşımızı ödemiyorlar ama milyonlarca dolar kâr açıklıyorlar

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Adıyaman’da ücretleri ve haklarını alabilmek için iş bırakan Mega Polietilen işçilerinin mesajını paylaştı.

Videoda konuşan bir işçi, “Burada toplanma nedenimiz, geçen yılın aralık ayından beri maaşlarımız düzenli alamamamızdır. Ne ramazanda ne bayramda herhangi bir ücret ödendi. Vergi kaçakçılığının haddi hesabı yok. 20 bin lira maaş alıyorum, asgari ücret 17 bin 2 lira hesabıma yatırılıyor, geri kalanını elden veriyorlar. Bir işim olduğundan izin alırsam 2 günlük ücretim kesiliyor. Bir ton derdimiz var, buna bir çare bulunması istiyoruz. Kendilerinden sadece maaşımızın yatırılması için bir gün istedik, bu tarihi bile veremediler. Yok paramız yok, şu an hesaplarımız uygun değil! Bundan 3-4 ay önce de açıkladılar bilmem kaç milyon dolar kâr etmişler” dedi.

Başka bir işçi de haklarını istedikleri için tehdit ve hakaretlere maruz kaldıklarını, işten çıkarmalar yaşandığını söyledi.

Fabrikada iş kazaları yaşandığını ve bir işçinin öldüğünü anlatan işçi, “Suriyeli bir işçi burada vefat etti. Bunun da üstü parayla pulla kapatıldı. Burada farklı şekillerde iş kazası geçiren arkadaşlar da oldu. Bir ambulansa ya da sağlık kuruluşuna haber verilmedi” diye konuştu.

EMEP milletvekili Sevda Karaca, videoyu “Adıyaman Besni’de 350 işçinin çalıştığı Mega Polietilen fabrikasında, 2 ay boyunca ‘Ücretiniz yarın yatırılacak’ diye oyalandıkları için iş bırakan işçiler anlatıyor! İşçilerin seslerini duyurmak için direniş alanından bize gönderdiği videoyu paylaşıyorum. İşçilerin her bir cümlesi sermaye düzeninde hakkın, hukukun patronlara kadar olduğunu, Sigortasız işçi çalıştırmaktan, iş cinayetlerinin, iş kazalarının üstünün örtülmesine, işçilerin ücretlerinin gasp edilmesinden, yıllık izin hakkının bile çok görülmesine kadar pek çok patron suçu işlendiğine dikkat çekiyor. Mega Polietilen işçilerinin yanındayız” sözleriyle paylaştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x